Główną atrakcję wyjazdu stanowią tytułowe Folkowe Przystanki w zachodniej części województwa łódzkiego. Są to stare wiejskie murowane przystanki PKS, które otrzymały „drugie życie” i tworzą obecnie osobliwą galerię malarstwa plenerowego inspirowanego polskim malarstwem np. Chełmońskiego, Fałata czy Wyspiańskiego, a także zwyczajami lokalnymi. Realizatorem tego zadania jest powstała w 2015 roku Fundacja „Tu Brzoza”.
Malownicza trasa ma charakter niepełnej pętli. Przejedziemy ok. 51 km. po powiecie poddębickim od Sędowa do Poddębic z wizytą w Piorunowie, gdzie zobaczymy zabytkowy dworek. W czasie przejazdu rowerowego zobaczymy 10 z 13 Folkowych Przystanków. W Poddębicach podjedziemy do parku nad rzeką Ner z renesansowym XVII wiecznym pałacem rodziny Zakrzewskich herbu Wyssogota oraz Ogrodem Zmysłów. Po wielu renowacjach, pałac prezentuje się imponująco. Aktualnie w obiekcie znajduje się Dom Pracy Twórczej Osób Niepełnosprawnych. Park i Ogród Zmysłów w Poddębicach są otwarte do zwiedzania.
Na krańcu parku znajduje się dawny kościół ewangelicko-augsburski zaadaptowany na teatr.
Możliwa jest również wizyta w lokalnych zespołach basenowych Termy Poddębice.
Na koniec wyprawy w drodze powrotnej autokarem pojedziemy jeszcze do 11. przystanku z reprodukcją „Bocianów” Chełmońskiego.
Czeka nas dużo ładnych widoków, po części trasa wiedzie w sąsiedztwie rzek Pisia i Ner, które przekraczamy kilka razy, z trasy w kilku miejscach widać 346 metrowy maszt nadawczy w pobliskich Zygrach.
Drogi w większości o małym natężeniu ruchu, o dosyć dobrej jakości, wyjątek stanowi fragment przed Małyniem, gdzie droga jest mocno dziurawa.
Po drodze kilka sklepów, ale w wolne dni są różnie otwarte.
Program ma charakter ramowy, zastrzegamy sobie prawo do modyfikacji przedstawionej trasy rowerowej.